Miért beszél mindenki a nyugdíjcélú megtakarításokról?
"A nyugdíj életünk legnagyobb pénzügyi projektje, amit nem finanszírozhatunk hitelből"
Miért kap ekkora figyelmet a nyugdíj kérdés, illetve miért is kérdés ez? Ez egy nagyon összetett és több tényezős téma, így csak pár dolgot említek ezeket is lecsupaszítva. Mindezt azért, hogy megosszam miért folyik a csapból is a nyugdíjcélú megtakarítások fontossága. Szeretnék szórakoztatóan írni erről, de a valóság, hogy a nyugdíj akkor szórakoztató, ha van miből jól megélni.
Nyugdíj, de milyen?
A társadalmi nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény határozza meg és biztosítja a jogi hátterét, becézhetjük "nyugdíjtörvénynek" is. Ez foglalja magába és egységesen szabályozza a TB biztosítottak és hozzátartozóik részére nyújtott társadalombiztosítási nyugellátásokat
Alapvetően nyugdíjba mehetünk, ha a hatályos öregségi nyugdíjkorhatárt betöltjük, tartósan és véglegesen munkaképtelenné válunk, illetve a nők esetében kedvezményes módon megszerezzük a 40 év szolgálati időt. Utóbbi kettő akár változhat is.
A nyugdíj rendszer működési elve felosztó kirovó rendszer, ami annyit jelent, hogy ami befolyik, azt osztja szét. Ettől még nem lesz 102 az ember pulzusa.
Viszont, már kérdéseket von maga után:
A korfa
Sokszor találkozunk ezzel az ábrával. Színes, és ha távolról nézzük karácsonyfától, sárkányeregetésig bármire asszociálhatunk, akár egy alkalmassági teszten.
Érzed mi a fájdalmas ebben a változásban? A korfa azt mutatja meg, hogy változik Magyarországon az átlag életkor.
Ha több az eltartott (kiskorú, nyugdíjas), mint az eltartó (aktív kereső, aki járulékot fizet maga után), hamar kiesik egy csontváz a szekrényből; hogy milyen befizetésekből lesz kifizetés?
Kis észrevétel: Számoljuk össze a minimálbérre bejelentett és KATA-s vállalkozókat, valamint azokat akik ingáznak és külföldön adóznak, vagy akár teljesen külföldön is élnek.
Hadd térjek vissza egy fontos részletre:
- (A havi átlag kereset * szolgálati idő, táblázatban meghatározott %) / 100
- nyugdíjat úgy kapunk, hogy az átlagfizetésünket és a szolgálati időnket kell számításba venni.
Szolgálati idő
Teljes nyugdíjra már 20 év szolgálati időtől jogosultak vagyunk.
A helyettesítési ráta (ez mutatja meg, hogy az átlag fizetés - ami után járulékot fizettek - hány százalékát kaphatod meg) a törvényhez tartozó 2. melléklet. Bármikor cserélhető...
15 év alatt, 2 százalékponttal kell csökkenteni a
mértéket.
Mi számít bele a szolgálati időbe? olvasd el ITT!
Nyugíj minimum és nyugdíj plafon
Azt tudjuk, hogy van meghatározott minimálbér, viszont ugyanígy van nyugdíj minimum is, ami 2008 óta változatlan:
28.500... Ez az a minimum, amit nyugdíjként havonta megkaphatunk.
A másik véglet: Akinek a belejentett bére magas sem teljesen lélegezhet fel, hiszen a nyugdíj plafon. A rendelkezés ebben az esetben arról szól, hogy ha a havi átlag kereset meghaladja a 372.000 forintot nem lehet teljes egészében figyelembe venni, hanem degressziós szabályok alapján csökkenteni kell. Tehát van egy határ, ami felett már mindegy mennyit kerestünk.
Úgy sem élem meg....
Számtalanszor hallom. Bármennyire képtelennek tűnik, jó életkörülményeink vannak és az egészségügyi ellátásaink elősegítik, hogy akár 15 évet gondtalanul megéljünk. Emlékezzünk vissza a korfára, az átlag életkor megemelkedett. Szóval, mi lesz, ha még is megéljük?
Még fiatal vagyok, van idő félre tenni....
Igen, ez így van. Viszont az emberek nem veszik figyelembe mekkora tőkére van szükség. Nagyon leegyszerűsítve: vedd az éves fizetésed és szorozd meg 15-tel...
Ez csak egy nagyságrendi szám. Sem a kiadásaid, sem a bevételeid nem tudod most meghatározni. Ha időben kezded, nyersz azon, hogy kisebb összegekből tudod összerakni; nyersz a kamatos kamat elvén; nyersz a befektetési időtávon(ha ilyen formát választasz).
Miért kockáztatnád, ha van elég időd?
- Életünk ¼-ét nyugdíjasként töltjük, tehát nem mindegy milyen életminőséget tudunk megőrizni
- Számít a bejelentett bérünk, ami után a járulékot megfizették
- Számít a szolgálati idő
- Számít az eltartók és eltartottak aránya
- Számít az összes jogi változás, ami addig történhet
- Az állam jelenleg adójóváírással támogatja az ilyen célú programokat ( Nyugdíjelőtakarékossági számla, Önkéntes nyugdíjpénztár, Nyugdíjbiztosítás)
Kiszámoltad már? Eljászanál a gondolattal? Kattints a linkre, és tedd meg mindenféle kötelezettségvállalás nélkül:
https://ppower.eu/magazine/33136/acf1c9
KATA-s vállalkozó vagy? Van pár dolog, amikről tudnod kell!
Kattints IDE és mi a különbség!
felhasznált:
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99700081.tv
https://www.ksh.hu/interaktiv/korfak/orszag.html