Biztosítási rémálom - mennyibe kerül, ha nem foglalkozol vele?
Aki csak járatos a biztosításokban, meg fogja erősíteni, hogy az alulbiztosítottság hatalmas csalódást okoz egy kár kifizetésénél.
Ígéretes adat, hogy itthon a lakásokról közel 74%-ban gondoskodnak biztosításokról, nem különben a vállalkozások. És itt következik a csavar: Miután könnyű szívvel lubickolunk az érzésben, hogy vagyontárgyainkat biztonságba helyeztük, akár évekre - sőt tapasztalatom szerint több 10 évre is akár - elfelejtkezünk róla.
És még csak most jön a java! Ez a legjobb út az alulbiztosítottsághoz, amivel sokan akkor szembesülnek csupán, amikor vihar, tűz, egyéb kár történik. Mellbevágó élmény, amikor szolgáltat a biztosító, az összeg csak töredéke annak, amiben kerül a helyreállítás. Vakarjuk a fejünket; miért?"
Ingatlan árak növekedése, építőanyag költség, vagy épp a saját vagyontárgyaink gyarapodása az, amit ilyenkor figyelmen kívül hagyunk.
Akkor most az a kérdés mi az alulbiztosítottság?!
Az alulbiztosítottság - mikor a vagyontárgy tényleges értéke meghaladja a biztosítási szerződésben rögzített biztosítási összeget - előfordul a hazai lakás- és vállalati biztosítások körében is.
A gyakorlatban egyszerű a képlet:
van egy ingatlan, amit 8M forintra biztosítottunk
az ingatlan jelenlegi értéke 10M forint
ebből következik, hogy a biztosítási összeg csak a 80%
jön egy vihar, letépi a fél tetőt, leáznak a falak és a benne lévő berendezések közül elromlik. a kár kb. 4M Ft.
Mit fizet a biztosító?
A biztosító megtéríti a megállapított kár 80%-át, ami 3.200.000 Ft.
Jelen esetben 800.000 Ft veszteségünk lett abból, hogy nem aktualizáltuk a szerződést.
Nem titok, hogy a biztosítások kezelése sajnos nem tartozik a hétköznapi rutinunk közé - tisztelet a kivételnek. A legjobb megoldást nem mindig a biztosítási csomagok vagy biztosítók gyakori váltogatása, hanem a meglévő szerződések folyamatos gondozása jelenti.
3 egyszerű tipp hogyan kerüljük el az alulbiztosítottságot?
- Fogadjuk el a javasolt biztosítási összeget.
- Fordítsunk figyelmet az évfordulókon felajánlott értékkövetésre.Ezekhez a KSH statisztikai adatokat használják fel a társaságok, ezért objektívnek minősítjük. A biztosítási összeg és a díjmódosítás, sosem egy oldalú. Évforduló előtt értesítést küld a biztosító társaság ezekről a módosítási javaslatokról.
- Keresd fel tanácsadódat, vagy egy szakmabelit és tedd fel a kérdéseid.
Van kérdésed és nem tudod kinek feltenni? Keress bizalommal az alábbi elérhetőségeken! :)