3 gyakori félreértés a szolgálati időről – avagy anyám és a nyugdíj

2020.06.24

A szakmámban számtalanszor találkozok olyan helyzetekkel, amikor nem kezdünk el időben foglalkozni "dolgokkal" (pl a nyugdíjazásunk), ezért Jancsi és Juliskaként bolyongunk a szabályozások kerekerdőjében. Hogy a nyugdíjfolyósító ne mézeskalács házikó legyen vasorrú bábával, néhány apróságot említenék, ami pár útjelzőként szolgálhat az ösvény mentén.

Az egyik kedvenc példa édesanyám és a szolgálati időszámítása. Édes anyám 63 éves. Valamelyik nap felhívott, hogy elmesélje nekem; jövő év közepén nyugdíjba mehet végre. Megkérdeztem tőle, hogy számolta ki?

...És íme az első "hiba", hogy egy évet 250 nappal számolt, hiszen annyi munkanap van egy naptári évben.

Rendes esetben - tehát nem KATA-s vállalkozó - a szolgálati időt naponként kell számításba venni. Ez azt jelenti, hogy egy évet, 365 nappal számolunk.

Majd összesítette, hogy az előző évben hány napot töltött táppénzen, amit ugye nem számolt bele - ez a második. Milyen időszakot lehet figyelembe venni?

Szolgálati időnek az számít, amikor biztosított jogviszonyban vagyunk és az előírt járulékot befizették utánunk. Vegyük csak az alapokat:

"pl.: a munkaviszony, a közalkalmazotti jogviszony, a közszolgálati jogviszony, a kormányzati szolgálati jogviszony, állami szolgálati jogviszony, az ügyészségi szolgálati jogviszony, a bírósági jogviszony, a nevelőszülői foglalkoztatási jogviszony, a közfoglalkoztatási jogviszony, a tanulószerződés alapján szakképző iskolai tanulóként töltött idő, a megbízási jogviszony, a választott tisztségviselői jogviszony, a vállalkozás jellegű jogviszonyban töltött idő, a bedolgozói jogviszony, a szövetkezeti tag munkaviszony jellegű munkavégzésre irányuló jogviszonya, az egyéni és társas vállalkozói jogviszony, az őstermelői jogviszony. [...]Szolgálati időként kell továbbá figyelembe venni, pl. az alább felsorolt nem tényleges keresőfoglalkozással töltött időszakokat is:

  • a gyermeknevelési támogatás, az ápolási díj, valamint a a gyermekgondozást segítő ellátás, illetve a gyermekgondozási segély folyósításának időtartamát, amennyiben az előírt nyugdíjjárulékot megfizették,
  • a katonai (polgári) szolgálatban eltöltött időt,
  • a táppénz (betegszabadság), a baleseti táppénz, a terhességi-gyermekágyi segély folyósításának időtartamát, továbbá 2014. december 31-ét követően a csecsemőgondozási díj folyósításának időtartamát, valamint a gyermekgondozási díj 2000. január 1-jét megelőző folyósításának időtartamát, illetőleg az 1999. december 31-ét követő gyermekgondozási díj folyósításának azt az időtartamát, amelyre az előírt nyugdíjjárulékot megfizették,
  • az álláskeresési támogatás, a munkanélküli-járadék, a vállalkozói járadék, a nyugdíj előtti munkanélküli-segély, az álláskeresést ösztönző juttatás, a keresetpótló juttatás folyósításának időtartamát, ha az előírt nyugdíjjárulékot megfizették."

Harmadikként említem meg, hogy mindez a Mt. szerinti teljes munkaidős jogviszonyra érvényes, minden más arányosan kerül bele a számításba.

Mivel Édesanyám '57-es születésű 2018 év végén megkapta az addigi összesítést a megszerzett szolgálati időről. Ezek után egy kockás papír és naptár segítségével összedugtuk a fejünk és pár alap matematikai művelettel kiszámoltuk, hogy ha a korkedvezményes 40 év szolgálati idővel benevez a nyugdíjas életbe azt már idén ősszel megteheti! Nem mindegy! Jövő év közepe, vagy idén ősszel?! A történet happy end-jéig még van egy kis idő és pár intézni való, de máris elérhető közelségbe került egy számára fontos esemény.

Még egy TIPP:

Közel állsz a nyugdíjhoz vagy csak kíváncsi vagy, hogy te hogy állsz ilyen téren? Ügyfélkapun keresztül évente egyszer ingyen lekérdezheted a központilag nyilvántartott szolgálati idődet - ehhez még kockás papír sem kell.

Tehát, gondolj rá időben, tájékozódj és tegyél lépéseket, ha kell.

Források:
https://nyugdijbiztositas.tcs.allamkincstar.gov.hu/ 
Jogszabályok: 1997. évi LXXXI. törvény, 168/1997.(X. 6.) Korm. rendelet, 2012. évi I. törvény